Чт. Июл 18th, 2019

Втеме

Свежие новости

Перспективи українського політикуму: візит експерта до Одеси

Свій прогноз на парламентські вибори, презентувала 6 травня на прес-брифінгу в Одеській політичній платформі експертка та засновниця Незалежного центру аналізу політики Альона Гурківська. Представив її місцевій громадськості одеський політичний діяч Олег Михайлик.

На брифінгу вони обговорили основні актуальні питання політичного порядку денного, які гостро обговорюються у медійному просторі останнім часом.

Слід зазначити, Незалежний центр аналізу політики – є достатньо молодою, але потужною громадською організацією, до складу якої входять різні фахівці у сфері політики. Метою центру його засновниця та її соратники бачать впровадження повного циклу публічної політики, який повинен враховувати позиції всіх зацікавлених у реформах сторін, тобто, як виконавців реформ, так і тих, на кого ці реформи впливатимуть. Механізм застосування повного циклу політики був докладно відпрацьований у провідних демократіях Європи та США.

«Перш за все хотіла би обговорити питання, які стоять сьогодні на політичному порядку денному. Наші експерти та аналітики роблять моніторинг ЗМІ, дивляться, які теми є в топі, які взагалі у нас є виклики, чого ми боїмося та чого очікуємо. Отже, найбільшою «страшилкою» на сьогодні є імовірний розпуск парламенту. Якщо звернутися до Конституції України, згідно з якою парламент в нас функціонує п’ять років і за півроку до завершення каденції дії парламенту його розпускати не можна. Однак, хочу зазначити, що тут є певна конституційна колізія – парламент діє відповідно до Конституції 5 років, але є ст. 90 Конституції, в якій написано, що повноваження Верховної Ради припиняється у день відкриття першого засідання ВР нового скликання»,- зазначила експертка.

Тобто, Верховну Раду заборонено достроково розпускати за 6 місяців до кінця строку її повноважень. З одного боку, відповідно до Конституції, строк її повноважень становить 5 років ( тож, відповідно до розрахунків, її не можна розпускати до 27 травня), проте відповідно до ст. 90 Конституції «Повноваження Верховної Ради України припиняються у день відкриття першого засідання Верховної Ради України нового скликання», отже і сам строк може продовжитися приблизно до 2-ї декади червня. З точки зору можливості реалізації процедури це підвищує ймовірність такого кроку, однак, скоріше за все він не здобуде суспільної підтримки та не буде реалізованим новообраним Президентом.

Також, зазначає експертка, підставою для розпуску Парламенту може стати відсутність коаліції, яка, відповідно до ст. 83 Конституції має бути сформована протягом одного місяця з дня відкриття першого засідання або з дня припинення діяльності коаліції депутатських фракцій у ВР України.

Інше, не менш важливе питання, яке було опрушено на прес-конференції – це повноваження Президента.

«Нещодавно віце-спікер парламенту пані Оксана Сироїд презентувала законопроект, який обмежує безпосередньо повноваженні Президента . Цей законопроект став предметом досить потужного обговорення. Ми маємо розуміти, що в нас завжди працювала система для її консервації, тобто люди, які перебувають у владі, хочуть її обов’язково втримати», – зазначила Альона Гурківська.

За її словами, запропонований віце-спікером законопроект скасовує і виключає повноваження Президента безвідносно до його особистості. Фактично метою таких змін є системні зміни для переходу до реально парламентсько-президентської республіки. Але, скоріш за все, такі зміни не наберуть достатньої кількості голосів у залі.

«Нажаль сьогоднішня політика українська є інструментом для задоволення своїх економічних інтересів. І дуже рідко йдеться про цінності, про розвиток та про інші важливі речі. Люди боряться для того, щоби диктувати політичний порядок денний», – підсумувала експертка.

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *